Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ FitBag™ Buffered Peptone Water (BPW)
Shorten your workflow with easy to prepare 2.7L, 4.5L or 9L media bags: ready in 5 to 10 minutes, while segmented structure allows pre-filling.
| Content And Storage | 10°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Convenience Format |
| Product Type | Pre-enrichment Medium |
| Shelf Life | 2 years (rehydrated 10 Days) |
Thermo Scientific™ Brilliant Green Agar (Dehydrated)
Isolate salmonellae, other than Salmonella typhi from feces, pathological material, and food with this selective medium.
Thermo Scientific™ Oxoid™ SS Agar Modified
Selectively isolate, differentiate Shigella and Salmonella species from pathological specimens and suspected foodstuffs with this medium.
Thermo Scientific™ Pseudomonas Agar Base (Dehydrated)
Selectively isolate Pseudomonasspecies from a range of samples with this medium.
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Form | Powder |
Beef Extract, MP Biomedicals™
Standardized for use in microbiological media. Beef Extract, MP Biomedicals is a water soluble powder, suitable for general purpose media. It is recommended for use in bacteriological examination of water, milk and other materials and used in biochemical
Thermo Scientific™ Gamma-Irradiated Tryptone Soya Broth (Dehydrated)
Cultivate a wide range of organisms with this gamma-irradiated medium that is particularly suitable for the Media Fill Tests.
| Description | Tryptone Soya Broth, Gamma-Irradiated |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Dry-Bags™ Half Fraser Broth
Simplify media preparation in food laboratories with this high quality dehydrated medium in a convenient bag format; just open-fill-dispense, saving precious time in the lab.
| Content And Storage | 10°C to 30°C |
|---|---|
| Description | Dry-Bags Half Fraser Broth |
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Color | Clear, yellow |
| Quantity | 5/Pk. |
| Yield | 20L |
| Shelf Life | 2 Years |
MP Biomedicals™ CSM-HIS-LEU, Powdered Media
Dropout of Complete Supplement Mixture (CSM) of amino acids for S. cereviseae growth media
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Formulation | Adenine 10mg/L, L-Arginine HCl 50mg/L, L-Aspartic Acid 80mg/L, L-Histidine HCl 0mg/L, L-Isoleucine 50mg/L, L-Leucine 0mg/L, L-Lysine HCl 50mg/L, L-Methionine 20mg/L, L-Phenylalanine 50mg/L, L-Threonine 100mg/L, L-Tryptophan 50mg/L, L-Tyrosine 50mg/L, Uracil 20mg/L, L-Valine 140mg/L |
| Shelf Life | 4 Years |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae |
Thermo Scientific™ D/E (Dey-Engley) Neutralizing Agar (Dehydrated)
Neutralize chemical disinfectants to confirm bacteriostatic and bactericidal activity in environmental sampling procedures with D/E Neutralizing Agar.
Thermo Scientific™ Lauryl Tryptose Broth w/MUG (Dehydrated)
Presumptively identify Escherichia coli from food, water and environmental samples with this selective medium.
MP Biomedicals™ L-Broth, Powder
Luria-Broth, Rich Medium for the growth of E. coli and certified for plasmid and other bacterial cultures in liquid medium
BD Difco™ Chromogenic Dehydrated Media: m-EI Agar Base
Culture media tests water for the presence of Enterococci by membrane filtration method
| Manufacturing Origin | United States |
|---|---|
| Content And Storage | 5°C to 25°C |
| Form | Solid |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Peptone 10g/L, Sodium Chloride 15g/L, Esculin 1g/L, Cycloheximide 0.05g/L, Sodium Azide 0.15g/L, Yeast extract 30g/L, Indoxyl-beta-D-glucoside 0.75g/L, Agar 15g/L |
| Shelf Life | 730 Days |
| Media Type | m EI Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Select APS™ Super Broth
To grow Escherichia coli to a high cell density
| Content And Storage | Refrigerate |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Soy Hydrolysate 12g/L, Yeast extract 24g/L, Dipotassium Phosphate 11.4g/L, Monopotassium Phosphate 1.7g/L |
| Shelf Life | 1460 Days |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | Molecular Genetics medium used to grow Escherichia coli to a high cell density |
| Media Type | Super Broth Base, Select APSI (Alternative Protein Source) |
Thermo Scientific™ Sheep Blood Agar Base (Dehydrated)
Cultivate and isolate fastidious microorganisms through improved hemolytic reactions with this medium when used with sheep blood.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Blood Agar Base No. 2 (Dehydrated)
Cultivate and isolate fastidious pathogens and other microorganisms with this highly nutritious medium